Pages Menu

Categories Menu

Posted by on wrz 30, 2021 in Budowa, remont |

Styl skandynawski: prostota, jasne kolory i naturalne materiały

Styl skandynawski: prostota, jasne kolory i naturalne materiały

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób szuka prostych i funkcjonalnych rozwiązań w wystroju wnętrz. Właśnie z tego powodu styl skandynawski stał się bardzo popularny na całym świecie. Charakteryzuje się on minimalistyczną estetyką, jasnymi kolorami i naturalnymi materiałami.

1. Prostota – kluczem do sukcesu
W stylu skandynawskim widać trendy “less is more” w całej swojej okazałości. Wnętrza utrzymane są w minimalistycznej estetyce, bez przesady w ozdobach czy dekoracjach. Elementy wystroju ograniczają się do niezbędnego minimum, zwykle są to jednolite powierzchnie z użyciem jaśniejszych odcieni. Bez zbędnego “perełkowania” wnętrz, styl skandynawski staje się bardzo przyjazny dla mieszkańców.

2. Jasne kolory
Jasne kolory to wizytówka skandynawskiego stylu. Dlaczego takie preferencje? Jest to wynik klimatu panującego w Skandynawii, gdzie długa zima i krótkie dni sprawiają, że mieszkańcy ciągną do jasności i ciepła. Odcienie białego i innych pasteli, takie jak szarości czy beże, najlepiej oddają ten ton. Charakter homogeniczny, jasny i delikatny podkreśla prostotę i elegancję, mieszkań etnicznych.

3. Naturalne materiały
Jako, że natura jest dla nas coraz ważniejsza, skandynawski styl wykorzystuje naturalne materiały, dzięki którym miejsce, w którym przyszło nam mieszkać, jest płynne i zdrażliwe. Na przykład, do produkcji mebli oraz stylowych akcesoriów wykorzystuje się materiały takie jak drewno, rattan czy bawełnę. Naturalne materiały wprowadzają do pomieszczeń ciepło i osiągają harmonię ze stylami skandynawskimi.

4. Minimalistyczne meble
Meble skandynawskie są proste, jednolite i funkcjonalne. Najczęściej wykonane są z dębu, olchy lub sosny w wykończeniach charakterystycznym dla stylu skandynawskim – matowe i bielone. Zwykle posiadają małą ilość “uderzeń”, ma głębokość, która wynosi ok. 35 cm. Sztuk cieśli skandynawskich stosuje minimalistyczny wzór otwartych szafek na regałach, a także uzupełnienie mebli o przydatne ulepszenia.

5. Styl skandynawski w Polsce
Skandynawski styl idealnie nadaje się do mieszkań w Polsce. Z racji położenia, klimatu i wzorców ludzkich, właśnie zabieg minimalizmu, jasnych kolorów i naturalnych materiałów sprawiają, że w naszym kraju styl ten cieszy się wysoką popularnością. W Polsce kafelkarki i decoradowcy zaczynają stopniowo zdobywać ten trend dzięki inspiracjom z współczesnych magazynów wnętrzarskich. Od oryginalnej skandynawskiej stylizacji do Polski, pomysły te są stale udoskonalane, dzięki czemu dostosowują się do coraz większych wymagań mieszkańców i są coraz bardziej dostępne.