Pages Menu

Categories Menu

Posted by on paź 23, 2020 in Budowa, remont |

Bezpieczeństwo wodne: zabezpieczenia przeciwpowodziowe i odpływ deszczówki

Bezpieczeństwo wodne: zabezpieczenia przeciwpowodziowe i odpływ deszczówki

Bezpieczeństwo wodne – jak chronić się przed powodziami i gromadzeniem wody opadowej?

Z roku na rok, coraz większa liczba ludzi zaczyna zdawać sobie sprawę z faktu, że woda jest jednym z najcenniejszych zasobów naturalnych. Jednak z drugiej strony, woda jest także jednym z najbardziej niebezpiecznych żywiołów, który potrafi zniszczyć miasta, domy i całe krajobrazy. Jakże więc możemy zabezpieczyć nasze domostwa i miasta przed skutkami powodzi oraz zebrać wartościową wodę deszczową?

1. Zabezpieczenia przeciwpowodziowe

Odpowiednie zabezpieczenia przeciwpowodziowe to podstawa bezpieczeństwa wodnego. Chociaż budowanie tam, zapór czy wałów przeciwpowodziowych może okazać się drogie, to jednak zaoszczędzone pieniądze dzięki takim działaniom, zdecydowanie zwrócą nam się w najbliższej przyszłości.

2. Odpływ deszczówki

Kolejnym istotnym zagadnieniem w dziedzinie bezpieczeństwa wodnego, jest zbieranie i magazynowanie deszczówki. Woda ta dostarcza bowiem wody pitnej, pozwala na zielenienie naszych ogródków oraz umożliwia uprawę roślin i warzyw. Poniżej wymieniamy kilka sposobów, dzięki którym można zebrać tę cenną wodę:

– Instalacja systemu do zbierania deszczówki na dachu domu. W zbiorniku na wodę opadową, którą udało nam się zebrać, możemy przechowywać czystą wodę, która może być następnie wykorzystana do wielu celów;
– Dobrze zaprojektowane miejsca zieleni, które pozwalają na odpowiednie gromadzenie wody deszczowej. Rośliny przyspieszają przepływ wody pod ziemią, dzięki czemu ograniczamy zagrożenie powodziowe;
– Podrobne opracowanie terenu przy niskiej inwersji. Takie działanie pozwala na maksymalne wykorzystanie naturalnego spadku do odpowiedniego odprowadzenia wody deszczowej.

3. Topografia terenu

Warto trzymać się z dala od obszarów, gdzie woda jest skłonna do gromadzenia się. Wysoko położone tereny zapewniają optymalne bezpieczeństwo wodne, a jednocześnie pozwalają na wykorzystanie naturalnego spadku wody do zbierania opadów deszczu.

4. Rekultywacja na zachodzie

Rekultywacja terenów zdegradowanych (przykładowo zalanym wcześniej terenów przemysłowych) również stanowi dietetyczny aspekt działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa wodnego. Z jednej strony, pozbywanie się toksycznych substancji z terenu, chroni zdrowie ludzi i ziemi, z drugiej strony – dzięki połączeniu obszarów przemysłowych z obszarami zalesionymi, zagrożenie powodziowe znacznie się zmniejsza.

5. Ochrona przed plonami

Wraz ze wzrostem zagrożenia powodziowego, konieczne staje się odpowiednie zabezpieczenie roślin przed nadmiarem wody. W celu ograniczenia występowania chorób oraz rozwoju grzybów, warto stosować odpowiednie preparaty w celu chronienia roślin przed nadmierną wilgotnością.

Podsumowując, bezpieczeństwo wodne to jeden z najważniejszych aspektów ochrony środowiska naturalnego. Odpowiednio zaprojektowany system zabezpieczeń przeciwpowodziowych oraz zbieranie wody deszczowej pozwoli nam na poprawę jakości życia, a także zapewni ochronę przed skutkami powodzi i gromadzeniem wody opadowej.