Maluj, szpachluj i gruntuj jak specjalista!
Kolor zmienia wszystko. Lub brak koloru, jeśli wolisz. Chodzi o to, że wszyscy wiedzą, że możesz nadać swoim szarym, wyblakłym ścianom eksplozję olśniewającej głębi (lub zmyć swoje grzechy związane z dekorowaniem dziewiczą bielą), po prostu podnosząc puszkę z farbą i dotykając ich. To jest siła warstwy farby: zmienia Twoją rzeczywistość. Dlatego właśnie malowanie jest najczęściej podejmowanym projektem majsterkowania w domu. Chociaż nie musisz być profesjonalistą, aby nauczyć się malować jak jeden z nich, dobre malowanie to coś więcej niż zwykłe posmarowanie ściany odrobiną koloru. Tutaj właśnie wkraczamy z kilkoma wskazówkami.
Jak fachowo pomalować pomieszczenie?
Przekonaj się od czego zacząć malowanie i nie trać czasu na oklejanie każdego zakrętu lub cofanie pędzlem do retuszu jak amator. Dopóki jesteś zorganizowany i metodyczny, będziesz w stanie zająć się satysfakcjonującą pracą związaną z przekształcaniem swojego pokoju – a wraz z nią całym swoim wyglądem.
Źle wykonane malowanie jest łatwe do zauważenia, z kroplami i poślizgami oraz nierównymi liniami. Najczęściej winowajcą jest pośpiech. Jednak dzięki dokładnemu przygotowaniu z góry wiele z możliwych pułapek zostanie wyeliminowanych – a samo malowanie będzie znacznie łatwiejsze. Dlatego zanim otworzysz swoją pierwszą puszkę z farbą, zaplanuj cały dzień na przygotowanie. Od czego zaczynasz malowanie pokoju? Zeskrob, łataj i wyczyść. Najlepsze przygotowanie zaczyna się od szlifowania i czasami wymaga skrobania. Szlifowanie powoduje zarysowanie istniejącej powierzchni, aby farba mogła się złapać; skrobanie usunie wszelkie stare nierówności lub krople. Należy pamiętać, ile warstw może znajdować się na dole farby ołowiowej, ostatnio sprzedanej we wczesnych latach osiemdziesiątych; szlifowanie raczej tego nie ujawni, ale skrobanie może. Jeśli chodzi o malowanie starych ścian porady dobrej jakości są niezbędne! Powinieneś wtedy poświęcić trochę czasu na łatanie dziur, uszczelnianie szczelin i czyszczenie kurzu lub smaru mydłem i wodą, aby zacząć od nieskazitelnej powierzchni.
Gruntowanie i szlifowanie ścian przed malowaniem
Jeśli pracujesz z nowymi ścianami lub jeśli załatałeś jakieś dziury przed rozpoczęciem, musisz również je zagruntować. Podkład wypełnia gąbczaste pory i tworzy równe, solidne podłoże, które dobrze przyjmuje farbę. Powinieneś także przygotować, jeśli przechodzisz od ciemnego do jasnego koloru lub odwrotnie. (W tym drugim przypadku poproś sklep z farbami o zabarwienie podkładu zgodnie z kolorem ściany. Pozwoli to później zaoszczędzić przynajmniej jedną warstwę farby). Podkład należy również przeszlifować przed nałożeniem farby na ścianę; aby uzyskać najwyższą jakość, przeszlifuj również między warstwami farby.