Pages Menu

Categories Menu

Posted by on lis 16, 2020 in Budowa, remont |

Certyfikacja LEED i BREEAM: standardy zrównoważonego budownictwa

Certyfikacja LEED i BREEAM: standardy zrównoważonego budownictwa

Certyfikacja LEED i BREEAM: standardy zrównoważonego budownictwa

Budownictwo, jako branża generująca ogromne ilości odpadów i emisji CO2, jest jednym z głównych problemów, jakie stoją przed naszym społeczeństwem. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania zrównoważone, tj. takie, które pozwalają zmniejszyć ślad ekologiczny budynków. Pojęcia takie jak certyfikacja LEED i BREEAM, to normy, które dla wielu osób stanowią wyznacznik standardu zrównoważonego budownictwa.

Standardy zrównoważonego budownictwa
Certyfikacja LEED i BREEAM to standardy zrównoważonego budownictwa, które pomagają projektantom i inwestorom w procesie budowy i oceny zrównoważonych budynków. Certyfikaty te stanowią uwierzytelnienia, że dane przedsięwzięcie spełnia kryteria dotyczące wpływu na środowisko, efektywności energii, wody oraz certyfikacji materiałów.

Kryteria i wymagania certyfikacji
Kryteria oceny zrównoważonych budynków zdefiniowane w certyfikacji LEED i BREEAM mają kilka głównych kategorii, takich jak zużycie energii, jakość powietrza wewnątrz budynku, efektywność w zakresie wody oraz materiały używane do budowy i wykończenia. Warto powiedzieć, że wymagania certyfikacji BREEAM są bardziej rygorystyczne niż te w certyfikacji LEED.

Korzyści z certyfikacji zrównoważonych budynków
Certyfikacja LEED i BREEAM przyczyniają się do powstania budynków z mniejszym wpływem na środowisko, co daje wiele korzyści. Dobrze zaprojektowane i zbudowane zrównoważone budynki wykorzystują mniej energii, redukują koszty związane z odbiorem śmieci i wodą, a także mają pozytywny wpływ na użytkowników. Przykładowo, w budynkach zrównoważonych wiele uwagi poświęca się zdrowiu i komfortowi użytkowników, a to ma pozytywny wpływ na efektywność i satysfakcję w miejscu pracy lub zamieszkania. Dodatkowo, certyfikaty LEED i BREEAM są uznawane na całym świecie, dzięki czemu zrównoważone budynki z ich certyfikacją oferują inwestorom i użytkownikom wysoką wartość rynkową.

Podsumowanie
Certyfikacja LEED i BREEAM to standardy zrównoważonego budownictwa, które przyczyniają się do powstania budynków o mniejszym wpływie na środowisko. Ich wymagania dotyczące energii, wody, materiałów, jakości powietrza i innych czynników, są kolejnym krokiem do redukcji emisji związanych z branżą budowlaną. Budynki z ich certyfikatami przynoszą korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla użytkowników, a ich wartość rynkowa rośnie na całym świecie.