Pages Menu

Categories Menu

Posted by on mar 23, 2021 in Budowa, remont |

Planowanie układu pomieszczeń: zasady ergonomicznego projektowania

Planowanie układu pomieszczeń: zasady ergonomicznego projektowania

Planowanie układu pomieszczeń: zasady ergonomicznego projektowania

Projektowanie wnętrz to dziedzina wiedzy, która zajmuje się aranżacją przestrzeni wewnątrz budynków. W przypadku projektowania pomieszczeń potrzebne są dobre umiejętności i wiedza, dzięki którym możliwe jest stworzenie takiej aranżacji, która będzie wpisywała się w wymagania użytkowników oraz będzie funkcjonalna i ergonomiczna. Warto zwrócić uwagę na kilka zasad, które przyczynią się do skutecznego zaprojektowania układu pomieszczeń.

1. Określenie przeznaczenia pomieszczenia

Przede wszystkim warto określić, do czego danego pomieszczenia będzie służyło. Dzięki temu można zoptymalizować układ mebli, drzwi oraz okien, w taki sposób, aby wykorzystać przestrzeń w jak najlepszy sposób. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, jakie czynności będą wykonywane w pomieszczeniu, aby odpowiednio dobrać oświetlenie oraz wyposażenie.

2. Dobór mebli i aranżacji przestrzeni

Ważnym elementem w projektowaniu pomieszczeń jest dobór odpowiednich mebli i aranżację przestrzeni. Warto zwrócić uwagę na czynniki takie jak wielkość pomieszczenia, kolor ścian, rodzaj podłogi, a także potrzeby użytkowników. Ciekawym rozwiązaniem są meble modułowe, które można dostosować do potrzeb danego pomieszczenia. Warto przy tym pamiętać o zasadach ergonomii i zapewnić odpowiednią przestrzeń do poruszania się po pomieszczeniu.

3. Oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie to kluczowy element w projektowaniu wnętrz. Warto zwrócić uwagę na to, aby zapewnić odpowiednie oświetlenie do wykonywanych czynności. W pomieszczeniach, w których wykonywane są pracę biurowe lub konieczna jest precyzja (np. salon fryzjerski), warto zainwestować w oświetlenie punktowe. Dzięki temu można precyzyjnie oświetlić daną strefę roboczą i uniknąć odblasków na monitorach lub lustrach.

4. Kolory i wzory

Wybór kolorów oraz wzorów może wpłynąć na wrażenie wizualne pomieszczenia. Jasne kolory sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się większe i bardziej przestronne, zaś ciemne kolory mogą je skompresować. Radzi się unikać dużej ilości dużych wzorów, dzięki czemu pomieszczenie stanie się bardziej eleganckie.

5. Dostępność

Projektowanie wnętrz powinno uwzględniać dostępność dla osób niepełnosprawnych. W tym celu warto przemyśleć ułożenie mebli oraz przestrzeni w taki sposób, aby osoby poruszające się na wózkach mogły swobodnie poruszać się po pomieszczeniu. Warto również zadbać o dogodne dla nich miejsce do spania oraz wyborze odpowiedniego łóżka.

Podsumowując, projektowanie wnętrz to dziedzina wiedzy, która wymaga dobrych umiejętności i wiedzy. Dzięki zastosowaniu kilku zasad można stworzyć funkcjonalną i ergonomiczną aranżację, która będzie odpowiadała wymaganiom użytkowników, a zarazem będzie miała walory estetyczne.