Pages Menu

Categories Menu

Posted by on mar 19, 2022 in Nieruchomości |

Przygotowanie wniosku kredytowego na inwestycję nieruchomościową: Wskazówki i porady

Przygotowanie wniosku kredytowego na inwestycję nieruchomościową: Wskazówki i porady

Przygotowanie wniosku kredytowego na inwestycję nieruchomościową: wskazówki i porady

Mając na celu zrealizowanie swojego planu inwestycyjnego związanego z nieruchomościami, musimy przygotować odpowiednią dokumentację kredytową. Powinniśmy pamiętać, że bankowiec, który ocenia naszą zdolność kredytową, zwraca uwagę na wiele czynników. W tym artykule postaramy się przedstawić kilka wskazówek, jak przygotować dobrze udokumentowane, kredytowe wnioski.

1. Pamiętaj o swojej zdolności kredytowej

Zanim zdecydujesz się złożyć wniosek kredytowy, musisz określić swoją zdolność kredytową. Chodzi tutaj o kwotę, jaką możesz pożyczyć od banku. Ile możemy wziąć kredytu zależy od naszych dochodów i obciążeń jakie ponosimy. Pamiętaj, że wysoki kredyt to duże ryzyko. Warto usiąść i szczegółowo przeanalizować swoje finanse.

2. Zapewnij dokładną dokumentację

Przy składaniu wniosków kredytowych, warto pamiętać o przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji. Bankowiec będzie chciał zobaczyć, jakie masz dochody. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, musisz dostarczyć zaświadczenie o zarobkach oraz ewentualnych umowach z klientami lub kontrahentami. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej powinny przygotować dokumenty potwierdzające swoje dochody.

3. Optymalizacja finansów – planuj działania

Jeśli myślisz o inwestowaniu w nieruchomości, musisz też pamiętać o tym, aby rozważyć optymalizację swoich finansów. Co to oznacza? Powinieneś zaplanować, jakie wydatki możesz odłożyć, a jakie musisz przeprowadzić, aby komfortowo zamieszkać w swoim nowym miejscu. Jeśli jednak zakupujesz nieruchomość, która ma być wynajmowana, opłaty związane z nią (np. podatki, czynsz) powinny być w stanie pokryć koszty kredytu.

4. Określ dobrą wysokość raty kredytu

Poza dokładnym przygotowaniem dokumentów oraz ustaleniem naszej zdolności kredytowej, musimy też rozważyć wysokość raty kredytu. Optymalna wysokość raty powinna mieć wpływ na nasz budżet. Pamiętaj, że zobowiązania finansowe to nie tylko kredyt, ale także regularne rachunki, które musimy opłacać (np. gaz, prąd, woda, internet).

5. Zamknij proces

Ostatnim etapem w przygotowaniu dobrego kredytowego wniosku jest zamknięcie całości procesu. Spójrzmy na sytuację z punktu widzenia banku, który udziela pożyczki. Bankowiec musi mieć pewność, że nasze dochody są źródłem zamożności i że byliśmy dotychczas dobrze traktowani przez innych pożyczkodawców. Przed złożeniem wniosku warto przemyśleć swoją pozycję na rynku kredytowym i własną sytuację finansową.