Pages Menu

Categories Menu

Posted by on mar 9, 2022 in Budowa, remont |

Kolor w aranżacji wnętrz: jak wybrać odpowiednie barwy i tworzyć harmonijne palety

Kolor w aranżacji wnętrz: jak wybrać odpowiednie barwy i tworzyć harmonijne palety

Kolor w aranżacji wnętrz: jak wybrać odpowiednie barwy i tworzyć harmonijne palety

Kolor powinien być jednym z głównych elementów w aranżacji wnętrz, ponieważ wpływa na nasze samopoczucie i nastrój. Odpowiednio dobrana paleta kolorów pozwoli nam stworzyć harmonijne wnętrze, w którym chętnie przebywamy i odpoczywamy. Jak wybrać odpowiednie barwy i stworzyć harmonijne palety? Poniżej podpowiadamy, jak to zrobić.

1. Zaczynamy od wyboru dominującego koloru

Przy wyborze kolorów do wnętrza warto zacząć od wyboru dominującego koloru. Możemy wybrać jeden kolor, który będzie dominował w całym wnętrzu. Ważne, aby był to kolor pasujący do naszych preferencji oraz stylu aranżacji. Dominujący kolor możemy wykorzystać na ścianach, na meblach czy dodatkach.

2. Tworzymy harmonijną paletę kolorów

Gdy już wybraliśmy dominujący kolor, warto stworzyć harmonijną paletę kolorów, która będzie się z nim ładnie komponować. Do harmonijnych kolorów dzielimy kolory uzupełniające (np. czerwony i zielony), kolory podobne (np. różne odcienie szarości) oraz kolory różniące się o jeden stopień (np. żółty i pomarańczowy). Ważne, aby wybrać kolory, które będą się ze sobą dobrze komponować.

3. Nie bójmy się kolorów

Jeśli chcemy wprowadzić kolor do wnętrza, nie powinniśmy bać się zastosować go na większej powierzchni. Oczywiście, ważne jest to, aby zastosować odpowiednią paletę kolorów, ale nie ma nic złego w tym, że ściana czy mebel będą przyciągać uwagę kolorystyką. Odpowiednio dobrana paleta kolorów pozwoli nam stworzyć harmonijne i interesujące wnętrze.

4. Uwaga na proporcje kolorów!

Odpowiednio dobrane proporcje kolorów są bardzo ważne w aranżacji wnętrz. Jeśli zastosujemy zbyt dużą ilość dominującego koloru lub nie zastosujemy odpowiedniej ilości kolorów uzupełniających, możemy łatwo przeładować wnętrze barwami i zepsuć efekt. Dlatego ważne jest, aby zachować odpowiednie proporcje między kolorami.

5. Eksperymentujmy z dodatkami

Jeśli nie mamy pewności, jak dobrać odpowiednią paletę kolorów do naszego wnętrza, możemy zacząć od eksperymentowania z dodatkami. Dzięki nim możemy wprowadzić do wnętrza różne kolory i testować, jak się ze sobą komponują. Możemy zastosować poduszki, zasłony czy inne elementy dekoracyjne w różnych kolorach i zobaczyć, jak będą one wpływać na całą aranżację.